+420 734 713 084 wikilist@wikilist.cz
stop internetovým šmejdům

Šmejdi dnešní doby 2. díl

Nabídky od SEO šmejdů.

 

Přišla Vám faktura s objednávkou na internetové služby? Ve skutečnosti jde pouze o návrh na smlouvu! BRAŇTE SE!

Tito internetoví lajdáci dost často fungují tak, že Vám na email dorazí faktura a několik dalších dokumentů, většinou všeobecné obchodní podmínky, může to být i smlouva s vašimi údaji a další… Z emailu na první pohled není absolutně zřejmé, kdo fakturu posílá, jak objednávka proběhla a celé to působí velmi podezřele. S nabídkou na seo optimalizaci na Vás útočník „střílí hned z několika zbraní najednou“.

Nesmrdí tu něco?

Typů, jak to na Vás budou podvodníci zkoušet je několik. Určitě Vám někdy volal pochybný operátor z no name katalogu a vydával se za firmu pověřenou kontrolou údajů na vyhledávačích Google a Seznam. Chytrým slovíčkařením z Vás dostane souhlas ANO a objednávka je na světě. Všechno probíhá velmi rychle a poškozený nemá prostor pro racionální zhodnocení služby. Většinou si to uvědomíte, až když přijdete domu z práce a v emailu uvidíte fakturu na X tisíc korun…

Stává se ale i to, že se dozvíte že jste údajně před nedávnem uzavřeli smlouvu po telefonu a že jde o pouhou kontrolu údajů. Předpoklad toho že si budete pamatovat, s kým jste telefonovali před třemi týdny se rovná skoro nule!

Další typ podvodu jde ještě dál:

Přijdete k PC, otevřete si email a objevíte tam fakturu s údajnou objednávkou. Email Vám dorazil v několika posledních hodinách ale datum vystavení faktury je několik týdnů staré. Ptáte se proč?

Odpověď je jednoduchá:

1. kvůli vysokému množství katalogových firem a často podobným názvům firem si málo kdo pamatuje kdy si co objednal a na to útočník sází.

2. I když jste v poslední době s nikým o podobných službách nehovořili, vždy se najde někdo, kdo naletí a zaplatí

3. Někde na faktuře nebo ve smlouvě by mělo být drobným písmem napsáno, že se jedná o pouhý návrh na smlouvu

Argumentů, jak z Vás vylákat peníze je hned několik:

Ohání se zvučnými jmény společností jako google nebo seznam

– Používají výrazy jako seo optimalizace, indexace ve vyhledávačích, dohledatelnost. Dělají to hlavně proto že předpokládají, že danému oboru nerozumíte a neověříte si pravost jejich slov.

– Snaží se ve Vás vyvolat pocit strachu a ztráty. Dost často se setkáte s argumentem, že když si prezentaci v katalogu nezřídíte tak Vás smažou z googlu…TOTÁLNÍ NESMYSL!

– Snaží se působit důvěryhodně, předstírají zájem o Vaší práci a produkty či dokonce bojují s inflací, a proto nezdražují své služby

– Lžou a říkají, že pro Vás poskytovali v minulosti bezplatné internetové služby, aby vyvolali dojem, že jim něco dlužíte nebo že se jedná o prodloužení vlastně neexistující služby

– Řeknou Vám, že ruší katalogy, přitom Vám nabízejí zápis na jejich katalogu, který ale prezentují jako unikátní nástroj pro SEO optimalizaci

Když si nedáte pozor, kombinace všech těchto argumentů může být pro Vaši peněženku velmi bolestivá. Když fakturu zaplatíte, tak se s největší pravděpodobností dostanete do začarovaného kruhu, ze kterého se lehce nedostanete. Pokud by se měl poškozený řídit ustanovením VŠEOBECNÝCH OBCHODNÍCH PODMÍNEK (VOP) tak je téměř nemožné z toho ven. Legitimní smlouvu je dnes možné uzavřít i distančním způsobem, tedy telefonicky, emailem a je platná, jako by byla uzavřená a podepsaná fyzicky. VOP jsou často napsané hlavně tak, aby z Vás vyždímali peníze všemi možnými i nemožnými prostředky ale nejlépe tak aby oběť platila pravidelně a hodně dlouho.

Jak podvodníka poznat?

Tyto body jsem popsal o něco výše ale indicií je několik.

– Pod nabídkový email se nikdo nepodepsal, nebo se pod něj podepsala osoba se jménem Petr Novák, Jiří Dvořák apod., kterých je v ČR několik milionů. Není to pravidlo ale dost často to tak může být.

– Nesedí datum vystavení faktury s datem údajné objednávky

– Na uvedeném sídle firmy se nachází další stovky firem (jde pravděpodobně o virtuální sídla)

– SWIFT a IBAN pro zahraniční transakci. Z toho lze usoudit že útočníci působí ze zahraničí.

– Falešné slevy ve spojení s nabídkou několika služeb všeho druhu jako: nabídka prezentací v katalogu, rušení ostatních katalogů na základě udělení plné moci, seo optimalizaci, reklamy na internetu, promo kód na vygenerování 10% slevy na kyselé okurky v supermarketu. Ten slevový kód jsem si vymyslel 😃 ale smysl každému nejspíš dojde.

 Jak na takového podvodníka zareagovat?

To je otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. V každém případě je potřeba racionálně zhodnotit situaci, poradit se s někým z rodiny, se známým nebo s někým, kdo dané problematice rozumí a komu důvěřujete. Také je dobré si šmejda trochu „proklepnout“, vždy si „vygooglete“ název firmy nebo telefonní číslo – jistě se najdou nějaké recenze. Vždy je ale potřeba zareagovat rozhodně a beze strachu z případných následků kterými se šmejd bude ohánět. Ať už jde o zastrašování právníky, soudy, exekutory nebo vymahači, je potřeba si uvědomit, že záškodník použije jakékoli metody, aby z Vás peníze dostal i když na ně nemá nárok.

Jedno je ale důležité: Nikdy si nenechte líbit zacházení, kde je na Vás vyvíjený nátlak a kdy je Vám podsouván pocit ztráty dohledatelnosti na internetu v případě, že nepřistoupíte na podmínky šejdíře. Musíte si také uvědomit, že není třeba propadat panice a falešnému strachu, když Vám někdo řekne, že Vás dá k soudu, když nezaplatíte fakturu za služby, o kterých víte že jste si neobjednali.

 

Setkali jste se někdy s podobným druhem podvodu? Neváhejte nám napsat a podělit se o zkušenosti.