+420 734 713 084 wikilist@wikilist.cz

Šmejdi dnešní doby 1. díl

O takzvaných „šmejdech“ už bylo napsáno mnoho článků, názorů a diskuzí.

šmejdi dnešní doby

Začneme postupně. V tomto článku poodhalíme a ukážeme si jak „šmejdi“ vznikli a jaká je jejich aktivita dnes. Rád bych upozornil, že hodlám rubriku „šmejdů“ aktivně rozvíjet a psát o nich, tak aby se o jejich praktikách dověděla široká veřejnost.

V minulosti se šmejdi objevovali v různých sférách podnikání, ať už to byli překupníci Bonů, kteří na lidské hlouposti vydělávali v řádů jednotek korun nebo veksláci, kteří si díky situaci za minulého režimu přišli na nemalé peníze v různých valutách. Prostě buď jste byli skupinka lidí, s ostrými lokty a „uměli v tom chodit“ nebo jste patřili ke „stádu“ a za svoje těžce vydřené peníze jste si koupili cár papíru, díky kterému jste měli alespoň na chvíli pocit, že si můžete dovolit luxus v podobě džínů s koněm na zadnici, který na vás do té doby dýchal pouze z amerických filmů.

Po pádu komunismu tu na počátku devadesátých let vzniklo určité vakuum, což značně přispělo k nárustu počtu šmejdů a zefektivnění jejich činnosti. Mnozí z vás si vzpomenou na podivně vyhlížející obchodníky, snažící se prodat všechno a všem, a to i za cenu ztráty veškerých morálních hodnot. Bavíme se tu o hojně rostoucí skupině kšeftařů, prodávajících pánvičky z kosmických materiálů, stojících statisíce, které „nezná zatím ani Americká vesmírná agentura“, nebo o prodejcích ponožek nebo trenýrek, vyrobených ultramoderním technologickým postupem. Mnozí kupci takových „módních doplňků“ tak nabývali dojmu, že podobné ponožky jsou tak výjimečné, že léčí i zhoubné nádory, nebo že hrnec, který si právě koupili za celoživotní úspory bude mít účinnost lepší než perpetuum mobile.

šmejdi dnešní doby hrnce

Kdo nebyl dostatečně kurážný a nedokázal prodávat tzv. face to face, leckdy přešel na telefonní prodej. Přece se nebude dřít vnucováním nesmyslů, nic netušícím lidem, navíc s potenciálním rizikem toho, že to může od nějakého cholerika ve vyhrocené situaci klidně zchytat. Nazvěme tento druh obchodníka štěňátkem, jelikož ještě není dostatečně vyvinutým a zkušeným. Naše štěně před sebou vidí zářnou cestu plnou snadno a rychle vydělaných peněz. Aby ne, když prošel několika fázemi prodejních dovedností. Před rokem přece rodičům prodal předražené ponožky, které léčí rakovinu a babičce hrnec, díky kterému si babička alespoň na chvíli bude připadat jako by byla součástí týmu NASA, tedy alespoň do doby, než dostane infarkt, hned potom co uvidí složenku s první splátkou na hrnec. Po nějaké době naše štěně získává čím dál víc znalostí a objevuje kouzlo všemocného internetu a s tím i pocitu nabyté moci. V této chvíli se z nevinného štěňátka stává pomalu ale jistě ne roztomilý pejsek ale slizká hyena, rvoucí vaše peněženky na kusy. Všichni víme že hyeny loví ve smečce, a jakmile taková smečka vznikne, je přece vysoká šance že z toho vznikne velká věc.

Pro představitele této smečky se jakýkoli člověk, nepatřící k těmto telefonním teroristům prodávajícím vodu, kterou vydávají za víno, jeví jako podřadný jedinec, který si nezasluhuje respektu. šmejdi dnešní doby ovb šmejdi dnešní doby  Důležité ale, je aby si zachoval tvář před okolním světem, a žil na vysoké noze a dával to patřičně najevo. Takový jedinec v dnešní době vypadá přibližně takto:

Mladý, asi 16-20-ti letý jinoch, s nagelovaným účesem, s hodinkami o velikosti pražského Orloje na zápěstí, sakem po tátovi, a nikdy neutuchajícím pocitem nadřazenosti a notnou dávkou drzosti.

Ať už se jedná jedna o obchodníka po telefonu nebo přímého prodeje, jde ve většině případů o prodejce, který z vás bude chtít vytáhnout peníze za každou cenu. Je třeba být opravdu na pozoru a hlídat si každé vaše vyslovené ANO, které může a bude použito pro vám!

2. díl o „ŠMEJDECH“